خزعبلات كنكوري به گونه اي ديگر

هر چي بيشتر تاريخ هنر ميخونم، بيشتر حرص مي خورم.مخصوصن قسمت پس از اسلام كه ديگه واقعن اعصاب خورد كنه! البته براي كنكور كه خيلي راحته، چون با ورود اسلام تمام هنرها دچار توقف شدن و به قول خودشون رو به زوال رفتن! به جز خوشنويسي و تذهيب و تجليد و از اين چيزا كه اون هم 2 صفحه بيشتر نميشه! پيكر تراشي و نقش برجسته كه به كل از بين رفته ، ظروف زرين و سيمين هم كاملن نابود شده و جالبه كه نقاشي هم براي مردم منع شده بوده ولي داخل كاخ ها  وجود داشته ، حتا نقاشي از انسان!
و از همه دردناكتر قسمتي بود كه ديشب خوندم، (كتاب آشنايي با بناهاي تاريخي صفحه 121) در مورد بناهاي مذهبي بود كه نوشته بود اكثر مساجد بر روي آتشكده ها و كليساها ساخته شده اند! مثل مسجد بزدخواست كه بر روي آتشكده بنا شده و همچنين مسجد دمشق واياصوفيه كه از تغيير شكل كليساهاي يوحنا و سنت صوفي به وجود آمده اند.و فكر كنم توي كتاب سير هنر 2 بود ، خونديم كه بعد از اسلام حتا روي نقاشي هاي كليساي سنت صوفي رو با لايه اي از گچ پوشونده بودن!
واقعن شرم آوره كه اسلام از ورودش تا به الان هدفي جز تخريب نداشته! پارسال بود كه يه مقاله توي روزنامه خوندم كه نوشته بود ميزان تخريب آثار باستاني توسط بازديد كنندگان (مطمئنن ايراني) چنديدن برابر ميزان تخريب آثار توسط هجوم دشمنان و مخصوصن مغولان بوده!
و وقتي كه شبكه چهار( در برنامه تاريخ اساطير ) طاق بستان رو نشون ميداد كه بازديدكنندگان بر روي نقش برجسته هايي با اون عظمت و زيبايي اسمشون رو به يادگار نوشته بودند ، چيزي جز تاسف براي مردمي با اين سطح فرهنگ باقي نميمونه!

/ 23 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

جالب نوشتی. به خصوص اینکه بعد از اسلام موسیقی ایران هم به شدت ضعیف تر از قبل شد. از طریق بلاگ رضا به اینجا میام. لوگوی قشنگی طراحی کردی. دستت درد نکنه! شاد و پیروز باشی، امیر

reza

شوت کدومتونين؟ يالله بگو ببينم.فقط اونو کشف نکردم!

pat

هه! شوت يه موجود خارق العاده است که کسی نميتونه کشفش کنه!

sara

موفق باشی...

ahmad

سلام دوست گلم من آپم ومنتظر حضور سبزت

محمد

همیشه گفتم، باز هم می گم: مشکل عمده ما ایرانی ها چند تا چیزه: 1- آدم های مسئول و مسئولیت پذیر نیستیم. 2- هیچ وقت یک ملت نبودیم. 3- آدم های مدیر کم داریم. 4- هر کسی هم این مشکل ها رو می دونه برای رفع و حلش تلاش نمی کنه. ( خودمون رو از بقیه ایرانی ها جدا می کنیم و می گیم اونا بی فرهنگ هستند ، البته این هیچ ربطی به نویسنده این مطلب نداره ، سوء تفاهم نشه. من ایشون رو نمی شناسم.) 5- برای بدست آوردن چیزهای بزرگ حاضر نیستیم هزینه های کوچیک بدیم. خانم نویسنده موفق باشی.

pat

شعار ! تکبير! الله اکبر!

hamrah

سلام راستی قضيه ی فيلم چی شد منم مياما يادت نره

مانا

راستي دشتستان دستش چسبيده بود به خودكاره! هي من ازش ميگرفتم دوباره ميگفت اون خودكار رو بده! ۳ ساعت هم منو نگه داشت برام حرف زد! آخر خودكار و گرفتم ازش گفتم نينا به من گفته اينو بگير! كلي خنديد!

faeze

منم دارم برا کنکور می خونم . تاريخ هنر جهان رو خيلی دوست دارم . مخصوصان باروک !